Pomen železa v telesu

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se pomanjkanje železa pojavlja kar pri tretjini svetovnega prebivalstva.

Železo je vir življenja. Naše telo ga nujno potrebuje, saj brez njega ne more pravilno delovati. Železo namreč sodeluje pri tvorjenju rdečih krvnih celic, delovanju srca in skeletnih mišic, pri odzivu na okužbe, ohranjanju ravni energije in normalnem delovanju možganov.

Vzroki in simptomi pomanjkanja železa

Do pomanjkanja železa lahko pride zaradi neustrezne prehrane, zaradi okvare transporta železa, ali pa zaradi drugih bolezni, kot so npr. krvavitve v prebavilih ob razjedah, rakavih obolenjih, vnetnih črevesnih boleznih in drugo.

Posledice pomanjkanja železa so: utrujenost, slabo počutje, splošna nemoč, nespečnost, hiter utrip srca, težka sapa, šumenje v ušesih, slaba koncentracija, mrazenje, glavobol, sindrom nemirnih nog, razjede v ustih, bleda koža, krhki nohti, izpadanje las, večja dovzetnost za okužbe in drugo. Huda slabokrvnost lahko vodi tudi do nezavesti ali celo v smrt.

Pomanjkanje železa lahko prizadene vse ljudi, najpogostejše pa je pri ženskah v rodnem obdobju in nosečnicah, pri otrocih v obdobju intenzivnega razvoja in rasti ter pri starostnikih s kroničnimi boleznimi.  

Koliko železa potrebujemo in kje ga najdemo?

Pri ženskah govorimo o slabokrvnosti, kadar je zaloga železa pod 120 miligramov na liter krvi, pri moških je ta meja 130 miligramov.

Hrana, ki vsebuje veliko železa je: rdeče meso, drobovina, ribe in morski sadeži, semena in oreščki, stročnice, polnozrnate žitarice, tofu, zelenolistna zelenjava (špinača, ohrovt, blitva), suho sadje, temna čokolada, pravi kakav in sladilo melasa. Absorpcijo železa iz hrane v kri pospešuje dodatek vitamina C.

Kaj pa če je železa v telesu preveč?

Kljub temu, da je železo nujno potrebno za življenje ga potrebujemo le v majhnih količinah. Presežek za telo lahko predstavlja resno obremenitev, saj gre za zelo toksično kovino, ki se kopiči v različnih organih v telesu.

Presežek železa v telesu je lahko povezan s številnimi obolenju in tudi smrtnostjo, saj je lahko povezan z boleznimi srca in ožilja, več vrstami raka, sladkorno boleznijo, boleznimi jeter in trebušne slinavke, hormonskimi motnjami, nevrološkimi boleznimi, artritisom, osteoporozo, infekcijskimi boleznimi in drugimi boleznimi.

Do presežka železa v telesu lahko pride zaradi genskih mutacij, lahko pa tudi zaradi prekomernega dodajanja železa v obliki prehranskih dodatkov.

Pred dodajanjem tovrstnih dodatkov je zato vedno potrebno opraviti krvne preiskave, s katerimi ugotovimo vrednost železa v krvi.

Ker vemo, da je zdravje dragoceno!

Želimo vam zagotoviti, da boste uživali v brskanju po naši spletni strani in imeli prijetno izkušnjo z njo. V ta namen to spletno mesto na vaš računalnik zapiše majhne datoteke imenovane "piškotki", s katerimi zbira informacije o vaši uporabi naše spletne strani. S klikom na gumb "OK" omogočite delovanje piškotkov na tej spletni strani.