Analiza blata ima pomembno vlogo pri ugotavljanju prisotnosti skrite krvi ali prisotnosti parazitov in bakterij v blatu. Kakor je pomembna predpriprava pri odvzemu krvi, je ključnega pomena tudi pravilno vzet vzorec blata. Nepravilen odvzem lahko namreč pomembno vpliva na rezultate njegove analize.

Za pregled vzorca blata mora, glede na namen preiskave, dobiti preiskovanec natančno ustno ali pisno navodilo, kako mora ravnati pred vzorčenjem blata, kako odvzame vzorec blata, koliko ga odvzame in kolikokrat mora postopek ponoviti. Za boljše in zanesljivejše rezultate je običajno potrebno pregledati najmanj 3 različne vzorce blata.

Osnovna navodila za odvzem blata:

  • Izpraznite mehur in splaknite straniščno školjko.
  • Školjko obložite s papirjem, ki bo začasno zadržal blato za lažji odvzem vzorca.
  • Opravite odvajanje blata.
  • Pripravite posodico za blato, ki ste jo dobili v laboratoriju ali kupili v lekarni.
  • Z žličko, ki se drži pokrova posodice, s treh različnih mest vzemite za lešnik veliko količino blata. Če je v blatu primešana sluz, se odda v posodico tudi ta del blata.
  • Žličko z blatom previdno vstavite v posodico z navojem ter posodico zaprite.
  • Vzorec označite z imenom in priimkom, datumom rojstva ter datumom odvzema vzorca.
  • Priporočljivo je, da vzorec dostavite v laboratorij še isti dan. Če to ni možno, ga hranite na hladnem (2-8°C) največ 2 dni.
  • Vzorcu blata ne sme biti primešan seč, voda, soli ali detergent.
  • Preiskovanec vsaj dva tedna pred oddajo vzorca blata ne sme uživati odvajal, sredstev proti driski ter sredstev za nevtraliziranje kislosti želodčnega soka (antacidov).


Dodatni napotki za pravilni odvzem vzorca glede na namen preiskave

Okultna (prikrita) kri v blatu

+

Določanje okultne krvi v blatu je danes najpogosteje uporabljen presejalni postopek za odkrivanje bolezni prebavil. Pozitiven presejalni test vodi v izvedbo specifičnih diagnostičnih testov (kolonoskopija), s katerimi lahko potrdimo rakasto obolenje črevesa.

Priporoča se zbiranje treh vzorcev blata iz treh spontanih zaporednih iztrebljanj. Za to testiranje dieta pred odvzemom vzorcev blata ni potrebna, test pa je zaradi uporabe protiteles proti humanemu hemoglobinu visoko specifičen.

Odvzem vzorca ni primeren:

  • V času menstruacije (vzorci se odvzamejo 3 dni po zaključeni menstruaciji).
  • Če imate drisko (vzorce odvzamete, ko se vam uredi prebava).
  • Če imate krvaveče hemoroide (vzorce odvzamete, ko krvavitve nimate več).

 

Izogibajte se pitju alkohola 48 ur pred odvzemom vzorca blata, saj lahko le-ta razdraži gastrointestinalno sluznico in povzroči prikrito krvavitev.

Paraziti v blatu

+

Pri pregledu vzorcev blata na parazite določamo prisotnost jajčec parazitov. Ker se zajedavci izločajo z blatom občasno in število njihovih jajčec precej niha, priporočamo odvzem treh vzorcev blata v 10 dneh (odvzem vsak drugi dan). Odvzem dveh ali več vzorcev blata v istem dnevu je neustrezen, prav tako odvzem treh vzorcev v treh zaporednih dneh. Pomembno je tudi, da vzorce blata za laboratorijske preiskave odvzamete pred aplikacijo ali 7 dni po zadnji aplikaciji morebitnih odvajalnih sredstev, antibiotikov in antimalarikov, ker le ti spremenijo črevesno floro in lahko vplivajo na rezultat preiskave.

Helicobacter pylori v blatu

+

Test za določanje želodčne bakterije Helicobacter pylori v blatu uporabljamo za dokazovanje trenutne okužbe s to bakterijo. S hitrim testom dokazujemo prisotnost bakterijskih antigenov v blatu. Za zbiranje vzorca upoštevajte osnovna navodila za odvzem blata, ki so navedena zgoraj. Ker v blatu določamo bakterije, morate vzorec blata vzeti pred začetkom jemanja antibiotikov (oziroma vsaj 1 mesec po končani terapiji z antibiotiki). Vsaj 7-14 dni pred testiranjem pa ne smete jemati zaviralcev protonske črpalke.

Bris na podančice

+

Otroška podančica (Enterobius vermicularis) je najpogostejši povzročitelj parazitske črevesne bolezni pri otrocih. Podančice so dolge do 1 cm. Običajno ponoči med spanjem samica parazita zleze do zadnjične odprtine in odloži jajčeca v tople in vlažne kožne gube zunaj danke, kjer ostanejo prilepljena. Dokažemo jih s pomočjo brisa.

Navodila za odvzem perianalnega brisa:

  • V laboratoriju ali ambulanti dobite objektno stekelce.
  • Večer pred odvzemom se temeljito umijete. Ker mora biti koža suha, je ne namažite s kremo.
  • Bris odvzemite zjutraj pred uriniranjem, iztrebljanjem ali jutranjim umivanjem.
  • Odrežite košček prozornega lepilnega traku (ne sme biti matiran) in z lepljivo stranjo pritisnite na kožo okoli zadnjika.
  • Lepilni trak prilepite na eno stran objektnega stekelca tako, da ne nastanejo mehurčki.
  • Na matiran rob stekelca s svinčnikom napišite ime, priimek, datum rojstva in datum odvzema vzorca.
  • Stekelce še isti dan prinesite v laboratorij.

Želimo vam zagotoviti, da boste uživali v brskanju po naši spletni strani in imeli prijetno izkušnjo z njo. V ta namen to spletno mesto na vaš računalnik zapiše majhne datoteke imenovane "piškotki", s katerimi zbira informacije o vaši uporabi naše spletne strani. S klikom na gumb "OK" omogočite delovanje piškotkov na tej spletni strani.